San iz devete godine

U 19. stoljeću u jednoj od brojnih siromašnih talijanskih obitelji rodio se dječak po imenu Ivan Bosco. To je stoljeće bilo izmučeno političkim borbama, vjerskim tenzijama, tehnološkim napretkom i kulturnim preporodom. Ivan Bosco od svoje je najranije dobi osjetio teret siromaštva i gubitak zemaljskog oca. Odrastao je okružen različitim društvenim pokretima, revolucijama, a ona najveća događala se upravo u njegovu srcu.

U dobi od devet godina usnuo je tajanstveni san koji je naznačio njegov životni put. U tom snu Gospodin ga je pozvao da blagošću i ljubavlju opominje dječake koji su živjeli u grijehu te da ih usmjeri na pobožan put. Mali se Ivan čudio riječima koje je čuo i nije razumio kako će to učiniti. Gospodin ga je pozvao na pouzdanje u učiteljicu, Gospođu uz čiju će pomoć postići mudrost i znanje da ostvari ono na što je pozvan. Niz Ivanovo su se lice slijevale suze jer nije razumio značenje sna. Prije nego se probudio, Gospođa mu je rekla: „Sve ćeš razumjeti u svoje vrijeme!“

Don Boscovi dječaci

Ivan je odrastao i postao svećenik, a u njegovu je sjećanju duboko ostao urezan san iz devete godine koji se počeo ostvarivati u njegovom svećeničkom životu. Na ulicama grada Torina susretao je brojnu napuštenu i siromašnu djecu i mlade. Dječaci su bili iskorištavani za teške i nedovoljno plaćene poslove te su bili prisiljeni prosjačiti. Mnogi su od njih bili životno ugroženi, no don Bosco je bio svjestan kako su u najvećoj opasnosti bile njihove duše. U don Boscovu srcu rasla je odlučnost i gorljivost da djeluje na živote tih mladih. Imao je revolucionarnu ideju – okupiti dječake u oratoriju, dati im hranu, mogućnosti da uče, da se igraju i budu radosni, da se osjećaju sigurno i voljeno. Činio je ljudskim očima nemoguće stvari kako bi nahranio tijela i duše gladnih dječaka. S dječacima je provodio vrijeme u igri, učenju i u redovitom radu kroz koji su stjecali radne vještine i temelje odgovornosti. Uza sve to bio je i njihov prijatelj, brat i otac. Prema njima se odnosio s blagošću i ljubavlju. Bio je učitelj mladih koji je bio ispred svoga vremena, ispred tada priznatih odgojnih metoda koje su podrazumijevale kaznu. Vjerovao je da povjerenje i opomena u ljubavi odgaja savjest dječaka te da će takvim pristupom postići da prestanu griješiti. Postavio je temelje preventivnog odgojnog sustava. Don Bosca je dolazak svakog novog dječaka u oratorij činio neizmjerno sretnim. Iako bi to značilo još jedna gladna usta u teškim vremenima i oskudici, značilo je i još jednu dušu bliže Gospodinu. Neumorno je radio za spas njihovih duša, usmjeravajući ih na redovitu sv. ispovijed, Euharistiju i pobožnost prema Mariji.

Osnivanje Družbe

Kako se njegovo djelovanje razvijalo i širilo, don Bosco je osluškivao poticaje i prepoznao trenutak osnivanja Salezijanske družbe koja će se brinuti o siromašnoj i napuštenoj djeci i mladeži. Svoju je nakanu iznio četvorici mladića (Rui, Caglieru, Rochettiju i Artigli), svojim prvim suradnicima koji su odrastali u oratorijskom duhu. Ime su odabrali zbog privrženosti sv. Franji Saleškom, želeći u služenju mladima nasljedovati njegovu blagost i dobrotu. U don Boscovoj sobi 18. prosinca 1859. okupilo se 17 mladih oratorijanaca koji su odlučili postati salezijanci. Toga je dana osnovana redovnička Družba sv. Franje Saleškoga. Papa Pio IX. blagoslovio je djelo i osnivanje Družbe, no bilo je potrebno čak 15 godina da Sveta Stolica odobri Konstitucije Družbe.

„Sve ćeš razumjeti u svoje vrijeme!“

Don Bosco se cijeli svoj život sjećao sna iz 9. godine, ali tek je nakon 63 godine shvatio tko mu je govorio i tko je bila Gospođa. Dok je služio Misu za oltarom Marije Pomoćnice kršćana u bazilici Presvetoga Srca Isusova u Rimu shvatio je sve, a njegovo umorno tijelo predalo se dugom plaču za vrijeme cijele Mise. Tada su se obistinile Marijine riječi iz sna: „Sve ćeš razumjeti u svoje vrijeme!“ Gledajući svoj život unazad, postao je svjestan da se isplatilo toliko žrtvovati i toliko raditi za spas tisuća dječaka. Živio je san devetogodišnjeg dječaka do posljednjeg daha.

Ubrzo nakon osnutka salezijanci su proširili svoju prisutnost i djelovanje u Italiji, Francuskoj i Južnoj Americi. U godini don Boscove smrti (1888), družba je imala 773 člana i 276 novaka, 57 zajednica u 10 država (Argentini, Austriji, Brazilu, Čileu, Ekvadoru, Španjolskoj, Francuskoj, Engleskoj, Italiji i Urugvaju), s misijskim pokrajinama u argentinskim Pampama i Patagoniji. Iz prvog oratorija u Valdoccu (Torino) nastala je družba koja se danas ističe kao dragulj u priči o Crkvi.

Saznaj više

HRVATSKA SALEZIJANSKA
PROVINCIJA SV. IVANA BOSCA

Omiška 8, 10000 Zagreb

OIB: 84689255140

IBAN: HR26 2360 0001 1012 7524 0

salezijanci@donbosco.hr

Imenik

Uvjeti korištenja

HRVATSKA SALEZIJANSKA PROVINCIJA
SV. IVANA BOSCA

Omiška 8, 10000 Zagreb

OIB: 84689255140

IBAN: HR26 2360 0001 1012 7524 0

salezijanci@donbosco.hr

Imenik

Uvjeti korištenja

© 2024. Hrvatska salezijanska provincija sv. Ivana Bosca.

Sva prava pridržana.