Dan Salezijanske obitelji na Jarunu

Dan Salezijanske obitelji 2017

Subota 21. listopada 2017. bila je značajna za cjelokupnu Salezijansku obitelj! Dan Salezijanske obitelji održao se pod geslom „Obitelj smo! Svaki je dom škola života i ljubavi“ na Jarunu u crkvi Svete Mati Slobode. Nakon uvodne molitve župnika don Ante Vasilja, prigodnu riječ uputio nam je ravnatelj zajednice Župe Duha Svetoga don Damir Stojić. U svom govoru istaknuo je lik Don Bosca kao vizionara i proroka koji je na svojevrstan način preduhitrio Drugi vatikanski sabor svojim zamislima o obitelji i njezinoj važnosti. Salezijanska obitelj, koja broji čak 31 granu, zasigurno je nešto jedinstveno u odnosu na ostale redovničke družbe. Ona zahvaća puno dublje i ima jednu svjetsku, univerzalnu dimenziju što je i sam don Damir osjetio prilikom jednog hodočašća u mladosti. Svojom važnošću ona dira u srce i predstavlja jednu veliku čast.

Uslijedio je bogat program u središtu kojeg je bilo Don Boscovo razmatranje i njegova unutarnja promišljanja nad Lukinim evanđeoskim ulomkom u kojemu su Marija i Josip pronašli Isusa u hramu nakon tri dana. Tehnika izmjene glasa pripovjedača koji je unutarnji glas samog Don Bosca, a kojeg smo i čitavo vrijeme gledali, te osoba koje su predstavljale grane i područje njihovog apostolata dala je dinamiku i konkretnost cjelokupnom programu. U meditativnom dijelu istaknulo se da dijete ne pripada roditeljima nego je njima samo povjeren odgoj za radost i puninu života. Odgoj je ponajprije stvar srca, a upravo je Don Boscovo srce gorjelo za mlade. Don Bosco je u svojoj mudrosti zaključio da mu treba jedna velika Salezijanska obitelj sastavljena od onih koji će također biti gorljivi. Svaki sudionik slušanjem se pojedinih osoba mogao uvjeriti u nevjerojatno bogatstvo i raznovrsnost salezijanske karizme.

Prvi je posvjedočio salezijanski bogoslov Bruno Rabuzin koji je podijelio svoje iskustvo proživljavanja obiteljskog duha i zajedništva boraveći kao asistent na Knežiji. Osobito je poticajna bila njegova misao da onoliko koliko se ja dajem, potiče sve ostale da daju sve od sebe i upravo je tu prisutna ona radikalnost evanđelja, kao i iskra koja može zapaliti sve oko nas. Nasuprot današnjim izazovima u kojima se ističu samoostvarenje i individualnost, postoji jedan puno bolji put, a to je zajedništvo.

Nakon Brune svoje djelovanje su predstavile sestre Kćeri Marije Pomoćnice čija je utemeljiteljica sveta Marija Mazzarello. Sestra je istaknula djelovanje u duhu jednostavnosti bez puno buke. Njihove su kuće privlačne i otvorene mladima. Kroz ples, glazbu, igru i kazalište nastoji se stvoriti odgojni ambijent, a ujedno su to i sredine bogate vjerom, obiteljskom spontanošću i povjerenjem. Svoje blagdane pripremaju i žive zajedno, a uz to u svemu nastoje radosno služiti Gospodinu. Jedna bitna dimenzija salezijanske duhovnosti je i posebna pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji, koju često nazivamo i Marija Pomoćnica, a čija ljubav i briga za svoju djecu nikada ne prestaje. U već spomenutom evanđeoskom ulomku vidimo puninu majčinske ljubavi te strpljivost i otvorenost njezinih ruku, čak i kad su Isusa našli u hramu. Ono što posebno veseli jest i prisutnost u našoj zemlji Udruženja štovatelja Marije Pomoćnice (ADMA). Svojim predstavljanjem približili su nam okosnicu svoje duhovnosti koja se sastoji od pobožnosti prema Presvetom oltarskom sakramentu te širenju pobožnosti Mariji Pomoćnici, a svoju snagu crpe na hodočašćima i duhovnim obnovama obuhvaćajući tako sve nakane Salezijanske obitelji. Osim toga, treba istaknuti i njihovo djelovanje u oratorijima po uzoru na Don Boscovu majku Margaritu koje je do izražaja došla na ovogodišnjem Ljetnom oratoriju na Jarunu kuhajući za svu djecu i volontere.

Don Bosco je shvatio važnost laika i sam svjestan da su oni njegove ruke i noge u svijetu. Salezijanci suradnici suodgovorni su za odlazak u žetvu, oni su također na svojevrstan način rekli svoj „Evo me“.  Tako salezijanci suradnici iz Splita organiziraju projekt „Ljeto za socijalno ugrožene mlade“ kojim kroz igre i radionice na uobičajeni salezijanski način zahvaćaju i one mlade koji si to ne mogu priuštiti. Naravno, neophodna je i suradnja s ostalim mjesnim udruženjima, što i čine. Don Bosco je posebno ponosan na svoje bivše učenike. Primjenom odgojnih metoda Don Boscovi bivši učenici usvojili su odgoj i savjete svoga učitelja, postali svjetlo koje svijetli u ovoj tmini. I sam Ivan Širić, nekadašnji učenik salezijanske gimnazije u Žepču, posvjedočio je kako mu je dolazak na susret animatora otvorio oči spoznavši da je vjera nešto puno šire nego je zamišljao. Također je istaknuo jednu nevjerojatnu bliskost i susretljivost salezijanaca koji su mu prilično nedostajali dok je bio na fakultetu u drugome gradu. Nakon ovog bogatog i sveobuhvatnog uvoda u temu, program se nastavio kroz grupe gdje se raspravljalo o svemu zapaženom na programu, kao i o apostolskoj pobudnici vrhovnog poglavara.

Zaključilo se da s Don Boscom treba jačati svoj pozivni identitet i vrednovati ga s drugim granama, te da se osjeća da rad s mladima iziskuje i rad s obiteljima. Naposljetku, spoznalo se da na zajedničkim susretima treba obrađivati pobudnicu vrhovnog poglavara koja ujedinjuje cjelokupnu Salezijansku obitelj. Srce susreta bilo je euharistijsko slavlje koje je predvodio provincijal don Pejo Orkić u koncelebraciji s mnogim svećenicima salezijancima. U svojoj nadahnutoj homiliji istaknuo je kako se od svih nas traži da idemo još dalje, da je potrebno, kako i sam papa Franjo poziva, izaći na brojne periferije. Posebice je istaknuo i važnost praćenja mladih osoba što jednu nevjerojatnu težinu dobiva u suvremenom dobu kada su dominantni individualizam, rodna ideologija, pokušaji redefiniranja braka i udari na obitelj. Isusovo poimanje obitelji ide puno dublje i šire od naših promišljanja, a novu Božju obitelj čine oni koji vrše i uozbiljuju njegovu volju u svom životu. Po završetku svete mise napravljena je zajednička fotografija te se druženje nastavilo u prostorijama Oratorija Dominik Savio kroz tjelesnu okrjepu.

Završili smo s klanjanjem u kojemu su Gospodinu upućene molitvene nakane napisane tijekom radionica, a imalo se priliku i za osobno čašćenje Don Boscovih relikvija.  Obzirom da se u Svetoj nazaretskoj obitelji očituje punina života i ljubavi, sudionici su se u zagovor utekli upravo njoj kako bi neprestano bila uzor i putokaz u svakodnevici i svim našim nastojanjima.

HRVATSKA SALEZIJANSKA
PROVINCIJA SV. IVANA BOSCA

Omiška 8, 10000 Zagreb

OIB: 84689255140

IBAN: HR26 2360 0001 1012 7524 0

salezijanci@donbosco.hr

Imenik

Uvjeti korištenja

HRVATSKA SALEZIJANSKA PROVINCIJA
SV. IVANA BOSCA

Omiška 8, 10000 Zagreb

OIB: 84689255140

IBAN: HR26 2360 0001 1012 7524 0

salezijanci@donbosco.hr

Imenik

Uvjeti korištenja

© 2024. Hrvatska salezijanska provincija sv. Ivana Bosca.

Sva prava pridržana.