Salezijanski dani održani na Knežiji

Salezijanski dani 2019.

U ponedjeljak 7. listopada (prva skupina) i u srijedu 9. listopada 2019. (druga skupina) održani su Salezijanski dani na Knežiji. Na ovom skupu trajne formacije sudjelovalo je 60 salezijanaca iz raznih odgojno-pastoralnih zajednica provincije.

Tema ovog jednodnevnog skupa bila je “Salezijanska obitelj – svjetski pokret pred izazovima svijeta”. Sudionike je nakon molitve pozdravio provincijal don Tihomir Šutalo, naglasivši aktualnost teme i njezino značenje za važno područje salezijanskog pastoralnog djelovanja. Najavio je predavače: don Milana Ivančevića, provincijalnog delegata za Salezijansku obitelj, sudionika Svjetskog kongresa Salezijanske obitelji pod naslovom “Biti suodgovorni i odgovoriti izazovima suvremenog svijeta”, te don Ivana Šibalića koji prati originalno iskustvo obiteljskog zajedništva u župi Marije Pomoćnice na Knežiji. Ujedno je najavio i neke važnije informacije iz provincije.

Poznato je, naime, da je “don Bosco započeo širok pokret osoba koje, na različit način, rade za spas mladih. Osim Družbe sv. Franje Saleškog, utemeljio je Kćeri Marije Pomoćnice i Udruženje Salezijanaca suradnika, koji živeći isti duh i u međusobnom zajedništvu, nastavljaju poslanje koje je on započeo s raznim specifičnim zvanjima. Zajedno s tim skupinama i drugima koje su kasnije nastale, tvorimo Salezijansku obitelj”. Utemeljiteljeva želja bila je da salezijanci preuzmu posebnu odgovornost za očuvanje jedinstva duha, za poticanje dijaloga i bratske suradnje u svrhu međusobnog obogaćivanja i plodonosnog apostolata. Sve skupine se trude da istinski djelotvorno surađuju u evangelizaciji mladih i siromašnih, kako to naznačuju Konstitucije.

Evo nekoliko naglasaka iz prvog predavanja. Salezijanci suradnici su laici koji svojim pozivom u don Boscovu duhu mnogostrukim aktivnostima djeluju u Crkvi i društvu na ljudskom i kršćanskom promaknuću djece i mladih. Najviše ih je u školama, oratorijima, župama, društvenim ustanovama, kućama za prihvat maloljetnika, ostavljenih i majki koje su žrtve nasilja. U svijetu je svakodnevno više od 30.000 radosnih navjestitelja evanđelja i odgojitelja po načelima don Boscova odgojnog preventivnog sustava. Na razgranatom stablu Salezijanske karizme trenutno su 33 službeno priznate grane. Predavač ih je poimence nabrojao, spomenimo samo one najbrojnije: Salezijanci (SDB) – 14.614, Sestre Kćeri Marije Pomoćnice (KMP) – 12.600, Salezijanci suradnici (USS) – 24.862, Udruženje štovatelja Marije Pomoćnice (ADMA) – 100.000, Don Boscovi bivši učenici (DBBU) -100.000, Bivše učenice i učenici KMP – 130.000, Don Boscove dobrovoljke 1.230, Zajednica „Canção Nova“ – 1.300, Sestre misionarke Marije Pomoćnice Kršćana – 1.050, Sestre Isusove ljubavi – 990, Kontemplativno bratstvo Marije iz Nazareta – 350, Sestre Katehistice Marije Bezgrešne Pomoćnice – 500, Kongregacija sv. Mihovila Arkanđela – 357. Na Kongresu je spomenuta novost da će sve veća masovnost Salezijanske obitelji prerasti i u Salezijanski pokret. Javlja se potreba produbljivanja svijesti poziva, prepoznatljivosti i pripadnosti ovoj sve znakovitijoj grani na stablu don Boscove karizme i duhovnosti.

Završnica dopodnevnog rada bilo je euharistijsko slavlje kojemu je u prvoj skupini predsjedao don Tihomir Šutalo, a u drugoj don Milan Ivančević.

U popodnevnom dijelu don Tihomir je usmjerio rad sudionika na područje provincijalnih događanja, osobito sagledavanja problematike u našoj provinciji u kojoj Salezijansku obitelj na našim prostorima prati provincijalni predstojnik s mjesnim povjerenicima. Naime, u provinciji su živo prisutne četiri osnovne grane: Salezijanci, Kćeri Marije Pomoćnice, Salezijanci suradnici, Don Boscovi bivši učenici. Odnedavno je ustrojena i peta grana: Udruženje Štovatelja Marije Pomoćnice (ADMA) pri sestrama KMP sa sjedištem na Jarunu. Sudionici su se uključivali u raspravu, a ona je propitivala snagu i ulogu Duha Svetoga u nastajanju pojedinih grana. Naglašavana je suodgovornost i briga svih salezijanaca jer su svakome od njih povjereni salezijanci laici u svijetu. Spomenuti su također Don Boscovi bivši učenici i njihovo ustrojstvo kao i mogućnost da se među njima nađu, pored učenika iz sjemenišnih godina te učenika naših dviju škola u Rijeci i Žepču, i mnogi drugi koji su primili salezijanski odgoj tijekom svoje formacije u župnom pastoralu, radu s animatorima ili pastoralnim aktivnostima u oratoriju. U raspravi je spomenut problem Salezijanske osnovne škole koju vode Salezijanci suradnici na Jarunu. Provincijal je sudionike iscrpno izvijestio o tom problemu, ukazao na složenost problema koji prate nastavak rada škole, te dao naslutiti njegovo skoro rješavanje na saboru Salezijanaca suradnika koji će se održati u drugoj polovici listopada, a na njemu će biti predstavnici vrhovne uprave i Svjetskog vijeća salezijanaca suradnika.

U završnom dijelu susreta provincijal je izvijestio o važnijim događajima na provincijalnoj razini: posjetu don Toma Uzhunnalila, zatočenika isilovaca u Jemenu, izvanrednoj vizitaciji don Tadeusza Rozmusa, vrhovnog savjetnika za Srednju i Sjevernu Europu, o premještajima te skrbi za stariju i bolesnu braću koja su smještena u zajednici na Jarunu.

HRVATSKA SALEZIJANSKA
PROVINCIJA SV. IVANA BOSCA

Omiška 8, 10000 Zagreb

OIB: 84689255140

IBAN: HR26 2360 0001 1012 7524 0

salezijanci@donbosco.hr

Imenik

Uvjeti korištenja

HRVATSKA SALEZIJANSKA PROVINCIJA
SV. IVANA BOSCA

Omiška 8, 10000 Zagreb

OIB: 84689255140

IBAN: HR26 2360 0001 1012 7524 0

salezijanci@donbosco.hr

Imenik

Uvjeti korištenja

© 2024. Hrvatska salezijanska provincija sv. Ivana Bosca.

Sva prava pridržana.