Svečano euharistijsko slavlje u crkvi Marije Pomoćnice u Torinu u nedjelju 29. rujna 2024. predslavio je vikar vrhovnog poglavara don Stefano Martoglio. Bila je to ujedno i posebna svečanost jer je za vrijeme te mise 37 članova Salezijanske obitelji primilo misionarski križ. Primanjem tog znaka spasenja i mira, novi misionari i misionarke poslani su na sve strane svijeta djelovati u ime Isusa, Dobrog pastira.
Novi misionari pred don Boscovim oltarom u crkvi Marije Pomoćnice u Torinu.
Don Bosco je za vrijeme svoga života organizirao 11 misijskih ekspedicija. Članovi prve salezijanske misijske eskpedicija krenuli su u Argentinu 11. studenoga 1875. Nakon toga su brojni salezijanci, sestre Kćeri Marije Pomoćnice i drugi članovi Salezijanske obitelji krenuli iz svoga zavičaja kako bi diljem svijeta širili Radosnu vijest Isusa Krista. Tako ove godine u 155. salezijanskoj misijskoj ekspediciji sudjeluje 27 salezijanaca, u 147. misijskoj ekspediciji sestara Kćeri Marije Pomoćnice 9 sestara salezijanki, a u 7 ekspediciji laika volontera iz Zajednice Don Boscove misije jedna laikinja.
Provincijal don Milan Ivančević s novim misionarima u Torinu.
Među braćom salezijancima koji su ove godine u Torinu primili misionarski križ bila su i četvorica, tri bogoslova i jedan svećenik, iz Hrvatske salezijanske provincije. Marko Dropuljić odlazi kao misionar u Mongoliju, Krešo Gabričević u Papuu Novu Gvineju, Rafael Gašpar u Brazil, a don Marijan Zovak u Dominikansku Republiku. Želeći im izraziti svoju blizinu uz čvrsto obećanje da će ih pratiti i svojom molitvom, na euharistijskom slavlju u Torinu bili su i provincijal Hrvatske salezijanske provincije don Milan Ivančević, zatim provincijalni povjerenik za misije don Josip Tafra i još nekoliko salezijanaca iz Hrvatske. Pratili su ih i uži članovi obitelji, rodbina i prijatelji novih misionara te skupina mladih iz Zagreba, Rijeke i Rima iz salezijanskih prisutnosti u kojima su novi misionari do sada djelovali.
Don Martoglio je na početku svoje propovijedi rekao: “Ovaj čin vjere je veliki trenutak: molitva ove ovdje okupljene zajednice je slavljenje Božjeg djelovanja i priznanje djelovanja Duha Svetoga u vašim srcima, braćo i sestre, za vaše zvanje, a ujedno i priznaje djelovanja Duha Svetoga u Salezijanskoj obitelji i u Crkvi.” Don Martoglio je novim misionarima i misionarkama još rekao: “Nikada u svom životu nemojte zaboraviti ovaj dan. Nosite ga sa sobom, jer ovaj znak nade, vjere i svjetlosti je naša radost”. Ujedno ih je podsjetio kako onaj tko želi biti istinski Kristov učenik i misionar treba u sebi gajiti povjerenje u Boga i u njegovu Providnost. Stoga svaki misionar i misionarka treba uvijek slijediti ono što njega ili nju osobno približava Bogu i ostavljati ono što ih udaljava od Njega. U tu je svrhu osobito važno uvijek živjeti u zajedništvu s Bogom i bližnjima.
Don Alfred Maravilla, glavni savjetnik za misije u Salezijanskoj družbi,
hrvatski salezijanski provincijal don Milan Ivančević i četiri nova hrvatska salezijanska misionara
Salezijanska provincija Svetog Ivana Bosca na Antilskim otocima utemeljena je 1953. Provincijalno sjedište je u Santo Domingu u Dominikanskoj Republici. Njezini članovi ujedno djeluju u još dvije druge države: Kubi i Porto Riku. U ovoj će provinciji odsada djelovati don Marijan Zovak.
Salezijanci u Brazilu djeluju u šest salezijanskih provincija. Bogoslov Rafael Gašpar će djelovati u Salezijanskoj provinciji Svetog Ivana Bosca koja je utemeljena 1947., a provincijalno sjedište je u gradu Belo Horizonte. Salezijanci iz ove provincije djeluju i u Braziliji, glavnom grad Brazila i u Rio De Janeiru. Dio ove provincije je i misijsko područje u brazilskoj saveznoj državi Mato Grosso (hrv. “Debeli grm”), visočju između rijeke Amazone i Paragvaja.
Salezijanci djeluju u Mongoliji od listopada 2001. U glavnom gradu Ulaanbaataru vode osnovnu i tehničku školu Don Bosco i Centar za djecu bez roditelja kao i za mlade koji su napustili školu ili su ih njihove obitelji odbacile. Godine 2005. salezijanci su otvorili novu prisutnost u Darkhanu na sjeveru Mongolije. Tu danas djeluju u Odgojnom centru i u župi Marije Pomoćnice te u nakladničkoj kući “Don Bosco Media”. Na poziv mjesnog biskupa, 2017. salezijanci dolaze u Šovu, mjesto 40 km udaljeno od Ulaanbaatara gdje djeluju u župi Svete Obitelji, vode Omladinski centar i poljoprivrednu farmu u kojoj se odraslima i djeci pomaže da upoznaju bolje načine obrade zemlje i poljoprivrednih kultura. 4. srpnja 2024. ustanovljena je nova Salezijanska vizitatorija Mongolija, koja je dio Salezijanske provincije Svetih korejskih mučenika u Koreji. Službeni čin ustanovljenja održat će se u nedjelju 6. listopada 2024. U ovoj vizitatoriji sada djeluje 11 salezijanaca iz raznih krajeva svijeta. Njima će se uskoro pridružiti i naš bogoslov Marko Dropuljić.
Salezijanska vizitatorija Papua Nova Gvineja i Salomonski otoci Blaženi Filip Rinaldi utemeljena je 23. prosinca 2015. Sjedište vizitatorije nalazi se u Vision Cityju (Waigani) u mjestu Boroko East u Papui Novoj Gvineji. Prvi salezijanci došli su iz Filipina u Papuu Novu Gvineju 14. lipnja 1980. u Araimiri u biskupiji Kerema gdje se danas nalazi Salezijanska zajednica Sv. Petra apostola koja vodi školu, đački konvikt, župu i misijske postaje. Petnaest godina kasnije dva japanska salezijanca došla su 27. listopada 1995. u Tetere na Salomonskim otocima u novoutemeljenu župu Krista Kralja. Danas u ovoj vizitatoriji u 9 salezijanskih zajednica djeluje 45 salezijanaca (36 svećenika, 4 brata laika, 5 bogoslova i 3 novaka). Njima će se uskoro pridružiti i hrvatski salezijanac bogoslov Krešo Gabričević.
Zaključno se može reći da od ove godine sedam salezijanaca iz Hrvatske salezijanske provincije djeluju u misijama. To su don Danko Litrić (Ruanda), bogoslovi Tomislav Puškarić (Venezuela) i Josip Soldo (Etiopija) te ovogodišnje misijska četvorka: don Marijan Zovak (Dominikanska Republika) i bogoslovi: Rafael Gašpar (Brazil), Marko Dropuljić (Mongolija) i Krešo Gabričević (Papua Nova Gvineja).
Dragi čitatelji: svojom osobnom molitvom pomozite novim i dosadašnjim salezijanskim misionarima da s Kristom pod okriljem Marije Pomoćnice kao vjerni don Boscovi sinovi ostanu uvijek ujedinjeni u radu za najsiromašnije i najpotrebitije mlade.